Marushka - Novinky

29.7.2020 - Ve vrstvě Územní plány obcí naleznete nový územní plán Hrádku nad Nisou.

30.5.2019 -  Ve vrstvě ortofoto  jsou zveřejněna archivní data CIR (Color InfraRed) ortofota České republiky. (WMS z CUZK)
Každá vrstva služby obsahuje CIR ortofota z roku 2017, 2015, 2013, 2010. CIR ortofoto (ortofoto v nepravých barvách) vzniká z leteckých měřických snímků, kde je červené pásmo nahrazeno blízkým infračerveným pásmem, zelené pásmo červeným a modré zeleným. CIR ortofoto nachází využití především při vyhodnocení stavu vegetace. Zdravá vegetace je reprezentována sytě červenou barvou. CIR ortofoto bylo vytvářeno Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHÚL) ze stejných snímků, ze kterých je vytvářen produkt Ortofoto ČR.  Data jsou WMS z CUZK.

18.3.2019 -  Ve vrstvě územní a urbanistické studie ~ C. Evidované ~ Liberec naleznete nově přidané územní studie Liberec - Na Zápraží

23.8. 2018 - V aplikaci Marushka naleznete rozmístění kontejnerů pro sběr nadměrných odpadů, odpadů ze zeleně nebo zastávky mobilní sběrny nebezpečného odpadu.
Vrstva Podzimní úklid 2018 a její podvrstvy VOK - Objemné odpady , VOK - Odpady ze zeleněZastávky sběru nebezpečného odpadu je dostupná v tématu Odpadové hospodářství. Kontejnerová stání i zastávky svozu nebezpečného odpadu jsou zobrazena pomocí klikacích ikon. Po najetí a kliknutí na příslušnou ikonu se zobrazí v bublině informace kdy bude kontejner v rámci podzimního úklidu přistaven a odvezen. U ikon zastávek svozu nebezpečného odpadu se zase zobrazí například přesný čas příjezdu mobilní sběrny.  Základní informace co příslušná ikona znamená naleznete pak  i v záložce Legenda.

Vrstvu najdete i v tomto tématu i v tématu s google podklady Všeobecná datová sada + StreetView a Google maps.

23.8. 2018 -  Ve vrstvě územní a urbanistické studie ~ C. Evidované ~ Liberec naleznete nově přidané územní studie Horní Hanychov - Nad Berlínem a Krásná studánka - Dubová

12.12. 2017 - V tématu Staré mapy, které je součástí Mapového portálu, najdete nově přidané staré Schmidtovy mapy z roku 1936 pokrývající několik libereckých katastrů. Součástí map jsou seznamy původních vlastníků domů, které jsou dostupné po kliknutí na info ikonu zobrazující-se nad mapou. Mapy najdete i v tomto všeobecném tématu pod vrstvou Staré mapy.

8.11. 2017 - V tématech Všeobecná datová sada, Územní plán ,Rozpracovaný územní plán a Technická infrastruktura přibyla funkcionalita umožňující za běhu dočasně připojit a následně zobrazit soubory typu DGN7, DGN8, DXF ,SHP, KML a GPX do velikosti 5MB. Uživatel si tak k mapové kompozici může připojovat libovolné soubory těchto typů, po připojení se soubor rovnou zobrazí a mapové okno je posunuto do jeho omezujícího obdélníku:
V Marushce je nové tlačítko  , po kliku na něj vyskočí dialogové okno Připojení souboru, zde uživatel vybere soubor, který má být načten a dá připojit.  
Soubor se následně načte, je ihned zobrazen a mapové okno se posune do pozice připojeného souboru. V panelu vrstvy se zobrazí uzel Připojené soubory, pod nímž je název připojeného souboru. Tuto vrstvu lze zapnout nebo vypnout, stejným způsobem je možné připojit více souborů. Uzel vrstvy s připojeným souborem zmizí po restartu prohlížeče.

-    Soubor, který chceme připojit nesmí mít v názvech mezery !!
-    Připojit lze soubory jen do velikosti 5 MB.
-    Připojit lze soubory typu DGN7, DGN8, DXF ,SHP, KML, GPX

26.7.2017 -  
V rámci Mapového portálu města bylo vytvořeno nové téma Pasport Hřišť věnující se dětským hřištím, sportovním a dalším zájmovým plochám. Informace k tématu naleznete ZDE.

12.6. 2017 -  Ve vrstvě Ortofoto naleznete nově přidané letecké snímky z let 1998-1999, 2007, 2010, 2013 pokrývající celé ORP Liberec. Tyto ortofoto neleznete například i v tématu Liberec ze starých leteckých snímků  dostupného z  Mapového portálu města.

27.4. 2017 - Byla provedena aktualizace infovrstvy u územních plánů obcí vydaných po roce 2007. Ve vrstvě Územní plány obcí  - Hlavní výkres nyní získáte pro libovolnou funkční plochu na území obce informace o typu funkční plochy, statutu, data vydání ÚP, u zastavitelných ploch pak informaci o tom, zda je plocha využita k stanovenému způsobu využití a údaj o koeficientu zastavění (KZ) nadzemními stavbami vycházející z katastru nemovitostí. Přínosné je propojení jednotlivých funkčních ploch na Regulativy ÚP, které jsou také dostupné pro všechny ÚP vydané po roce 2007.

13.4. 2017 -  V rámci nově přidané vrstvy Demografie - Liberecký kraj (z dat RUIAN a iRSO ČSU) byly zveřejněny informace z databáze Českého statistického úřadu iRSO s údaji k jednotlivým základním sídelním jednotkám pro celé území Libereckého kraje. Jedná se mimo jiné o velikostní charakteristiky, počty budov, bytů a osob i charakter ZSJ. (Počet evidovaných obyvatel je údaj zahrnující stav k roku 2012 dokud měl ještě český statistický úřad přístup do registru obyvatel ROB.)
Informace o sídelní jednotce získáte poklepáním na název příslušné základní sídelní jednotky. Průběh hranic sídelních jednotek je převzat z databáze RUIAN.

16.3.2017 - Ve vrstvě Ortofoto nyní naleznete letecké snímky z revolučního roku 1989 pokrývající celé ORP Liberec. Podkladové letecké snímky poskytl VGHMÚř Dobruška.  
Nejjednodušší prohlížení těchto podkladů je však z tématu Liberec ze starých leteckých snímků  dostupného z  Mapového portálu města.

2.2.2017 - Ve vrstvě Územně analytické podklady jsou aktuální výkresy ze 4. úplné aktualizace ÚAP 2016.

19.9.2016 -  
Ve vrstvě Staré mapy ~ Intravilán 1966 máte možnost nahlížet do map evidence nemovitostí, ze kterých je možno zjistit informace o průběhu hranice intravilánu obce vymezeného k 1. září 1966
Nemá-li obec zastavěné území vymezeno územním plánem nebo postupem dle stavebního zákona, je jejím zastavěným územím dle § 2 stavebního zákona zastavěná část obce vymezená k 1.září 1966 a vyznačená v mapách evidence nemovitostí jako intravilán. Z toho důvodu je informace o průběhu hranice intravilánu pro obce bez platného územního plánu (resp. bez vymezeného zastavěného území) velmi důležitá.

Zda je pozemek v intravilánu, pokud se jím rozumí zastavěné území vymezené územním plánem nebo postupem podle stavebního zákona nelze zjistit ani ze souboru popisných informací (SPI) ani ze souboru grafických informací (SGI) spravovaných v rámci katastru nemovitostí. Pokud se jím rozumí intravilán, tj. zastavěná část obce vymezená k 1. září 1966, která byla vyznačená v mapách evidence nemovitostí, pak to lze zjistit jedině v těchto mapách, které se v roce 1993 staly mapami katastru nemovitostí.

Podrobněji k výše uvedenému pojmu intravilán :
Tento pojem byl stanoven ve vyhlášce ministerstva zemědělství a lesního hospodářství č. 97/1966 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. V této vyhlášce se v § 4 odst. 4 uvádí:

Zastavěnou částí obce (intravilán) se rozumí území, které ke dni účinnosti zákona je souvisle zastavěno nebo jinak technicky upraveno pro potřeby obce (sídliště). Do zastavěného území obce se zahrnují i pozemky, které jsou zemědělskou půdou, nevytváří však se zemědělským půdním fondem souvislý celek (jsou od něho odděleny souvislou zástavbou nebo zabíhají do zastavěné části a jsou tvarově i rozlohově nevhodné k zemědělskému obhospodařování mechanizačními prostředky).“

Vyhláška federálního ministerstva zemědělství a výživy č. 142/1976 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, v § 10 odst. 1 uvádí:

Zastavěným územím obce... se rozumí území, které bylo ke dni 1. 9. 1966 souvisle zastavěno nebo jinak technicky upraveno pro potřeby obce. ... Hranice zastavěného území obce se zobrazí v pozemkových mapách evidence nemovitostí.“

Hranice intravilánu se přebírá z mapového podkladu, do kterého byla v minulosti zakreslena tedy z map evidence nemovitostí (tzv. evidenční map, které byly součástí evidence nemovitostí a byly do roku 1989 aktualizovány a ukládány na příslušných Místních národních výborech) a zahrnují i sady oplocené k 1. 9. 1966 související se zastavěným územím, ale někdy i další zemědělskou půdu. V následném období, zejména do roku 1990, bylo podle tehdy platných předpisů nutné při záboru zemědělského půdního fondu pro výstavbu rekultivovat jinou půdu a navrátit ji do orné půdy, popř. někdy došlo i k zalesnění nebo rekultivacím těžebních ploch pro zemědělské účely. Tyto pozemky, v minulosti zahrnuté do intravilánu, ale z výše popsaných důvodů rekultivované, jsou v dnešním katastru nemovitostí vedeny jako orná půda nebo jako les. Při vymezování zastavěného území územním plánem nebo postupem podle § 59 stavebního zákona se takové pozemky do zastavěného území nezahrnou (§ 58 odst. 2 stavebního zákona), neboť byly poté, kdy byl v roce 1966 vymezen intravilán jako tehdejší obdoba hranice zastavěného území, "navráceny" do orné půdy nebo lesních pozemků. V případě nejasností i po místním šetření, zda se jedná o pozemky „navrácené do orné půdy nebo do lesních pozemků“, či nikoliv, je nutné porovnat mapu evidence nemovitostí a současnou katastrální mapu, neboť jediný relevantní stav, který je k dispozici, je katastr nemovitostí. Všechny mapy evidence nemovitostí s vyznačeným intravilánem jsou na pracovištích katastrálního úřadu k dispozici obci, pro kterou se zastavěné území vymezuje. Tuto skutečnost potvrdil Český úřad zeměměřičský a katastrální a vydal v tomto smyslu příkaz podřízeným katastrálním pracovištím (na přelomu let 2006 a 2007).

21.8. 2016 -
V tématech aplikace Marushka máte nyní  možnost přistupovat k datům Základní mapy firmy TopGis, s.r.o. Mapa je aktivní pro území ORP Liberec s přesahy do okolních ORP a je nastavena jako základní populární přehledka (krom témat s google mapami).  

19.1.2016 -  Na Mapovém portálu města  prostřednictvím nového tématu  Historická, montánní a geologická mapa Hrádku nad Nisou  si můžete prohlédnout unikátní rekonstrukční mapové dílo. Autorem této mapy je pan Ivan Rous ze Severočeského muzea v Liberci. Informace o tématu a mapě najdete v článku zde

27.11. 2015 - Ve vrstvě Ortofoto nyní naleznete historické Ortofoto 1938 pokrývající celé ORP Liberec. Podkladové letecké snímky poskytl VGHMÚř Dobruška.
Porovnávat historické snímky z let 1938, 1952 a 1975 můžete nyní v novém veřejném tématu Liberec ze starách leteckých snímků.  Téma je pro veřejnost dostupné z Mapového portálu města.